بلوتوث ۵

بلوتوث 5Reviewed by رضایی on Oct 22Rating:

بلوتوث یکی از فناوری‌هایی است که آن را بی‌هیچ سؤال و جوابی قبول داریم و پذیرفته‌ایم. پس از معرفی این فناوری در اواسط دهه‌ی ۹۰، به بخشی ضروری در گوشی هوشمند، تبلت‌، لپ‌تاپ‌، دسکتاپ‌ و … تبدیل شد.بلوتوث به دو شکل عرضه شده است: «کلاسیک» و «کم‌مصرف». اولین نوع در صفحه کلید بی‌سیم، ماوس‌ و همین‌طور اسپیکر و هدست‌ بی‌سیم وجود دارد. نوع دوم، یعنی بلوتوث کم‌مصرف (BLE) از توان کمتری استفاده می‌کند و برای بخش‌هایی مثل بهداشت و درمان، تناسب اندام و برج‌های دریایی طراحی شده است. به همین دلیل هم گجت‌های پوشیدنی مثل Fitbit Charge2 به جای بلوتوث کلاسیک از BLE استفاده می‌کنند.

تابستان گذشته گروه بلوتوث SIG، فناوری بلوتوث ۵ را معرفی کرد. از آن زمان، مشخصات جدید به‌صورت رسمی منتشر شدند و این فناوری در بوردهای توسعه و گجت‌هایی مثل گلکسی اس ۸ ظاهر شد.

از آنجا که بلوتوث ۵ یک نسخه‌ی بالفعل بلوتوث در چند سال آینده به شمار می‌رود، تست فعلی آن و کشف حقایقی در مورد رنج دامنه و سرعت آن می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد. برای انجام این کار دو بورد توسعه‌ی Bluetooth 5 nRF52840 از شرکت Nordic Semiconducter در نظر گرفته شد. این دو بورد با یک مجموعه پروتکل بلوتوث ۵ و یک میکروکنترل ۳۲ بیتی ARM Cortex M4F که در ۶۴ مگاهرتز زمان‌بندی شده است، ارائه شدند.این یعنی می‌توانید با نوشتن برنامه‌هایی به زبان C، بلوتوث ۵ را در بورد خود آزمایش کنید. برای صرفه‌جویی در زمان یک تست، کار با یک برنامه‌ی بازدهی بلوتوث آغاز شد که توسط Nordic ارائه شد و سپس بر حسب نیاز تغییر کرد.

بلوتوث ۵ با دوبرابر کردن سرعت انتقال، پهنای باند را دوبرابر می‌کند. بنابراین یک بسته داده (۲۵۱ بایت ) در یک فریم زمانی (۲۱۲۰ میکروثانیه) ارسال می‌شود. حالا با بلوتوث ۵ همین حجم از داده در ۱۰۶۰ میکروثانیه ارسال می‌شود. با این حال سرعت انتقال داده کاملا دوبرابر نمی‌شود؛ زیرا فضای داخل فریم – که بازه‌ی زمانی بین دو بسته‌ی متوالی است – با بلوتوث ۴ ثابت باقی می‌ماند. این یعنی ارسال داده‌ها سریع‌تر می‌شود اما شکاف بین بسته‌ها کم نمی‌شود. با انجام محاسباتی متوجه می‌شوید که بلوتوث ۵ به اندازه ۱.۷ برابر سریع‌تر از BLE 4.2 است.

, , , ,
شمسی سازی جوملا

شمسی سازی جوملا

شمسی سازی مدیریت محتوا

شمسی سازی مدیریت محتوا

تقویم هجری شمسی

تقویم هجری شمسی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

@

وب کام